Катализатори – колкото повече,толкова по-високи цени
юни 30, 2011, 21:46
Ловки апаши свалят катализаторите на автомобилите и ги предават за скрап заради платината, среброто и родия, които се намират в тях. Тревогата биха застрахователни компании, в които все по-често идвали клиенти с прерязани гърнета.
Обект на автоджамбазите са по-скъпите и по-новите возила, както и по-високите – джипове, бусове и др. Крадците прерязват катализаторите през нощта с диамантени въжета и на сутринта собствениците с ужас установяват, че част от ауспуха на колата липсва.
Крадените части се продават в пунктовете за вторични суровини по около 300 лв. Но търговци предлагат по интернет от 40 до 120 лв. дори за стари и ръждясали гърнета. Най-скъпо вървят катализатори от БМВ и “Мерцедес” – по около 1000 лв. за бройка. “Колкото повече, толкова по-високи цени”, гласи една от обявите в сайтовете.
Други фирми обещават до 10% увеличение от стандартната изкупна цена за клиенти, които предоставят документ за произход на стоката.
Някои фирми изкупуват и т. нар. метални катализатори. Това са катализаторните гърнета, в които съдържимото не е керамична пита, а метална оплетка. Цената на такава част от опелите е 45 лв., от БМВ и “Ланча” – 120 лв.
Платината, среброто и родият се намират в т. нар. керамична пита, през която минават отработените газове, за да бъдат намалени емисиите на въглероден диоксид. Изнасят се в Германия и Китай, тъй като у нас все още нямало инсталации за извличането им.
Освен това за такава дейност е нужно да имаш разрешение по реда на наредбата за добив, производство и сделки с благородни метали на Министерството на финансите.
Кражбите на катализатори имат лош ефект и върху околната среда, тъй като повечето шофьори не си слагат нови филтри и автомобилите им замърсяват въздуха.
От 1993 г. в Европа със закон е въведена забрана за производство на коли без катализатори. Въвеждат се и екологични стандарти с допустимото ниво на отработени газове.