"Най-ценната стока, която знам е информацията" - Gordon Gekko / Wall Street

 

95% фалити за фирмите от бранша

юни 30, 2011, 21:28  

Правителството одобри спорния закон за управление на отпадъците

Законопроектът ще доведе до фалит на около 95% от фирмите, твърдят търговци на черни и цветни метали.

Министерският съвет прие проект на закон за управлението на отпадъците, съобщи БТА. Въпреки многобройните протести на рециклиращите фирми, се въвеждат ограничения за търговията с черни и цветни метали. Това каза министърът на околната среда и водите Нона Караджова на пресконференция след заседанието на кабинета.

За да се преустановят кражбите на важна инфраструктура се допълва изискване за безкасово заплащане по цялата верига на търговията с тези метали.

“Одобряването на проектозакона за управление на отпадъците от Министерски съвет е поредното доказателство за липсата на чуваемост и нежелание за диалог с бизнеса”, заявиха от Гражданска инициатива на търговците на отпадъци от черни и цветни метали. Според сдружението прилагането на мерките от закона ще доведе до значително намаляване на броя на площадките, което ще се отрази и на работата на металургичните предприятия в България, рециклиращи отпадъци като суровина в своето производство.

Търговците на метали предупреждават, че липсата на площадки за събиране на отпадъци в 180 населени места в България, както и задължението, отпадъците да се предават безвъзмездно от гражданите, ще доведат до появата не нерегламентирани сметища и депа, пълни с отпадъци.

Миналата седмица служители в над 170 фирми от бранша протестираха пред парламента срещу новия закон. Те се обявиха срещу изискването събирането на битови отпадъци да става само на общински площадки в населени места, с приети Общи устройствени планове (ОУП). В момента само 30 % от общините в България имат такива планове, което означава, че близо 2000 от действащите в момента 2400 пунктове за скрап ще трябва да бъдат закрити.

Търговците недоволстват и срещу задължението фирмите да плащат банкови гаранции. Този текст, според тях, ще ги накарат да депозират безсрочно 233 млн. лева в банковия сектор, което ще лиши бизнеса от възможността от оборотен капитал и тотално ще ограничи упражняването на дейност в България.

От фирмите за скрап поискаха министерствата на вътрешните работи и на околната среда да засилят контрола върху търговията с черни и цветни метали, вместо да съсипват бизнеса.

Споровете около новия закон за управление на отпадъците стигнаха и до Европейската комисия. Във вторник от Гражданска инициатива на търговците на черни и цветни метали в България изпратиха писмо до председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозо, генералните дирекции „Околна среда”, „Конкуренция” и „Вътрешен пазар и услуги”. В него се твърди, че проектозаконът ще ликвидира съществуващата в сектора пазарна икономика и ще създаде монопол на общините в дейността по събиране на отпадъци от черни и цветни метали.

Законопроектът предвижда до 2020 година България да рециклира не по-малко от 50 на сто от отпадъците си. До края на десетилетието 70% от строителните отпадъци трябва да се използват повторно.

Министър Караджова отбеляза, че се въвеждат и изисквания за оползотворяване на биоразградимите отпадъци. Общините, които изпълнят поетапно целите, ще получат облекчения.Това е изключителен стимул за тях и се надяваме целите да бъдат изпълнени, заяви министърът.

Вижте още

Оставете коментар

Изкажете мнението си...
Ако желаете снимка, вземете си от Граватар!