Плащанията за скрап, хартия и бутилки само по безкасов път от днес
юни 29, 2011, 20:50
Всеки клошар ще трябва да се снабди с банкова карта, ако иска да взима пари от вторични суровини. Според новия Закон за управление на отпадъците, който правителството прие на заседанието си днес, плащанията за скрап, хартия и бутилки ще стават само по безкасов път. Така отпадъците ще могат да се проследяват и да се знае дали не става въпрос за крадени кабели, ЖП релси и всевъзможни части от инфраструктурата на страната или личното имущество на гражданите, съобщи екоминистърът Нона Караджова.
Всеки град с население над 10 хиляди жители ще трябва да разполага със специална площадка, на която ще се предават металите, едрогабаритните и опасните отпадъци от рода на стари лекарства, бои и лепила, останали след ремонти. „Площадките са елементарни като изискване и няма да са твърде скъпи за общините”, увери министър Караджова. Новите правила ще бъдат задължителни две години след обнародването на закона в Държавен вестник.
В проекта е предвидено още да се прави целогодишен одит на вторичните суровини, за да се следи кой какво и на кого предава и как се извършва процесът на рециклиране. Ще бъдат въведени банкови гаранции за фирмите, които управляват масово разпространените битови отпадъци като всякакъв вид опаковки, батерии, гуми, техника и др. „Тези фирми се създават от бизнеса, от производителите и вносителите на стоките, които генерират отпадъци или след време се превръщат в такива”, обясни още министър Караджова.
Според новия закон до 2015 г. трябва да се въведе изцяло разделно събиране поне на хартията, метала, пластмасата и стъклото. До 2020 г. пък поне половината от отпадъците в страната ни трябва да се рециклират, като за различните видове боклук целите са различни. Изхдвърленото при строителни работи например ще се преработва поне до 70%, а неоползотвореният биоразградим боклук ще трябва да се намали поне с 30 на сто в сравение с нивото му от 1995г. „Някои общини и в момента имат сериозни постижения за оползотворяването на отпадъците. Те минават през сепариращи инсталации и всичко, което може да се ползва отново, се отделя”, съобщи министър Караджова и посочи за пример Столичната община.
По думите й за скрап домакинствата най-често предават метални опаковки, хладилници, фризери, печки и компютри, в които има ценни цветни метали. „Най-драматичният момент от въпросите, които ми задаваха във връзка с новия закон, беше къде ще се изхвърлят металните пружини от леглата. Отговорът е – на новите площадки, които ще се изграждат”, каза екоминистърът.