Скрап търговията става все по-рисков бизнес
май 30, 2011, 15:40
Българите, които искат да върнат стари метални уреди или вещи за вторични суровини, ще трябва да попълват декларация за проиход в скрападжийския пункт. Това ще важи независимо дали предават печка, пробити тенджери, пружина за легло или пък вилици, предвижда последният вариант на новия закон за отпадъците, който е подготвен от екоминистерството.
Документът ще бъде внесен за обсъждане и в Министерския съвет в средата на юни. Декларацията за произход ще е гаранция, че хората не предават вещи, крадени от мазета, тавани и вили, твърдят експертите на екоминистерството.
Гражданите няма да имат право и да получават пари срещу старите си метални вещи. Те ще се приемат само в специални пунктове, организирани от кметовете на общини. Метални боклуци ще се вземат и при специални акции за вторични суровини на територията на населеното място, но отново без заплащане.
Металните отпадъци ще се плащат от пунктовете за изкупуване на скрап, но те пък няма да имат правото да купуват от физически лица, предвижда още законопроектът.
Освен това тези пунктове ще могат да плащат за доставената им суровина само по банков път, а не на ръка, каквато е сегашната практика. Те ще могат да изкупуват стари релси, пътни шахти и пътни знаци, но само от компании, чиято легална собственост са отпадъците. Това означава, че продавачи на такъв скрап могат да са заводи, които ги произвеждат, пътните служби и фирми, компания “Железопътна инфраструктура”, общините. Те ще могат да продават и на прекупвачи, но ще трябва да издават сертификат за произход на скрапа, който после ще отива при големия търговец.
Пунктовете за скрап ще се устройват само в промишлени зони или на големи търговски пристанища и жп гари. Това важи и в момента, след като забраната бе вкарана в сегашния закон за отпадъците, за да се намали бройката на скрападжиите.
Всеки нов строеж вече ще трябва да има и план за управление на строителните отпадъци, за да му бъдат издадени разрешителни, предвижда още законопроектът. Такъв план няма да е нужен за строеж или разрушаване на сгради под 100 кв. м РЗП. Строителните отпадъци ще се рециклират и ще се ползват като материал при изграждането на пътища.
Всичко това води до едно заключение: Този бизнес става все по-рисков за инвестиране или за създаване на нова база, нов лиценз или просто търговия със скрап.Доскоро площадкитеза скрап наброяваха около 2400 като хората, които са заети в тях надвишаваха 70 000 души.Хората,които се препитават обаче със вторичните суровини и по-специално със старите метали, са над 100 000.Това прави над 170 000 човека, които ще започнат да изпитват затруднения за бъдещето си, за работата си, за прехраната си.Правителството разумно иска да органичи кражбите в този сектор, но с този нов закон, вместо да “изпише вежди, ще избоде очи”.И това ще се усети почти веднага след като промените в закона станат реалност.
“Българите, които искат да върнат стари метални уреди или вещи за вторични суровини, ще трябва да попълват декларация за проиход в скрападжийския пункт.”
i po nadolu pi6e
“Гражданите няма да имат право и да получават пари срещу старите си метални вещи. Те ще се приемат само в специални пунктове, организирани от кметовете на общини.”
koe e vernoto ?
И двете са верни – попълваш декларация за произход и не ти плащат нищо!И в двата случая, държавата иска да печели, а обикновения човек губи.Държавата или хората които стоят зад този закон, цакат всички поред!
a na punkta za skrap koi mu pla6ta togava posle ?
Плаща му фирмата,с която има договор.Кофти е,че тези договори не осигуряват най-добрата цена и са доста обвързващи.