"Най-ценната стока, която знам е информацията" - Gordon Gekko / Wall Street

 

“Игрите” в скрапа

май 5, 2011, 23:20  

Евдокия Манева – зам.министър на екологията и Митко Захов – депутат от ГЕРБ, буквално “хвърлиха в скрапа”, бизнеса със скрап.По тяхно предложение  площадки за събиране на отпадъци ще има само в градове с общи устройствени планове. Такива планове имат само 1/3 от общините. Плановете се правят дълго, струват пари и много от общините нямат нито средства, нито капацитет да ги направят.Това изискване ще остави едва 400 от 2400 съществуващи легални площадки. По-малките фирми, със сигурност ще останат “извън борда” – нещо, което веднага ще рефлектира и върху по-големите фирми.
Законът освен това предвижда и банкова гаранция от 50 хил. лева за площадките. Това ограничение отново е насочено към по-малките компании.Обикновено в нормалните държави, отпускат държавни пари ,за да се реши проблема с отпадъците и тяхното рециклиране.Тук е обратното – държавата взима, за да може да работи дадена фирма.

 Поправката в закона и изготвянето на нов такъв е напълно лобистки текст, който на практика ще отстрани повечето участници, а никоя фирма за изкупуване и разглобяване на различни видове метални отпадъци няма да успее да изплати инвестициите си в техника. С редки изключения, разбира се. Почти всички сочат като основен привърженик на проекта фирмите от групата , която притежава и собствен завод за преработка на стара черна и бяла техника и коли. Компании от групата скоро ще се сдобият с най-голямото находище на скрап в България, тъй като придобиха фалиралия “Кремиковци”, на чиято площадка по груби изчисления има около 1-2 млн. т. скрап.Същата група е и приближена, дори е и част от структурата на една от най-големите банки в България.Тук си задаваме въпроса: “Банката ли определя законите в България, определена фирма ли стои зад тях или просто правителството ги използва за да навлезе още повече в икономически задруги, целящи да бъдат един вид като “застраховка за старини”?!”Времето ще покаже!

А  междудругото, “групата “Кремиковци”" смятат, че голяма част от конкурентите им са организации само за събиране на екотакси от производителите и вносителите на техника и коли. “90% от производителите и вносителите злоупотребяват с екотаксите и плащат такива такси, с които не могат да се преработят излезлите от употреба уреди и коли, и трябва да се знае къде са тези отпадъци, тъй като не се рециклират при нас например.” – Това не носи ли усещане за монополни намерения?!

Вижте още

Оставете коментар

Изкажете мнението си...
Ако желаете снимка, вземете си от Граватар!