"Най-ценната стока, която знам е информацията" - Gordon Gekko / Wall Street

 

ALUMIL участва в пионерския проект RecAL на програма „Хоризонт Европа“ за рециклиране на алуминий

октомври 31, 2024, 12:40  

Наскоро ALUMIL имаше удоволствието да обяви участието си в иновативния проект RecAL (Технологии за кръгово рециклиране на алуминий) – важна изследователска инициатива, стартирала през февруари във Виена, която има за цел да направи революция в рециклирането на алуминий в Европа.

Участието на ALUMIL като ключов партньор в европейския проект се основава на дългосрочната стратегия на компанията, насочена към устойчивото развитие и кръговата икономика, както и на нейното ноу-хау в областта на рециклирането на алуминий, което беше официално потвърдено чрез иновативния Loop80 – първият сертифициран алуминий в Гърция за профили за архитектурни системи, произведен от 80% рециклиран материал.

Loop80 е разработен след анализ на техническите изисквания и търсене на подходящи технологии, които позволяват производството на рециклиран алуминий, съчетаващ най-високо качество с устойчивост. Процесите на производство и рециклиране на Loop80 са сертифицирани по системата „OK Recycled“, която отговаря на изискванията на стандартите EN 15343 и ISO 14021, осигурявайки сигурност и изправност на рециклираното съдържание.

Устойчивото развитие е в основата на философията и плана за развитие на ALUMIL, което се доказва от създаването на най-съвременната инсталация за сортиране и преработка на алуминиев скрап в индустриалната зона на Килкис, Гърция. Тази инвестиция на стойност 4,6 млн. евро, завършена през 2020 г., осигурява ефективна линия за производство, преработка и рециклиране на висококачествен алуминий и е първата по рода си в Гърция.

Фокус върху кръговото производство на алуминий

Ангажиментът на компанията към устойчивостта осигури участието на ALUMIL в пионерския проект RecAL, който е финансиран с 10,6 млн. евро по инвестиционната програма „Хоризонт Европа“ и се фокусира върху разработването на модерни технологии за рециклиране и цифрови технологии за насърчаване на кръговата икономика на алуминия.

Общо 19 партньори от девет европейски държави с опит в много различни области, включително инженерство, иновации, металургия и информационни технологии, ще работят заедно под координацията на Австрийския технологичен институт (АТИ) за популяризирането на 14 ключови технологични решения, които да бъдат интегрирани в цифрова, социално-техническа екосистема. Тази нова платформа за знания за кръговата употреба на алуминия ще улесни прякото сътрудничество, като преодолее пропуските, които съществуват на регионално и европейско равнище.

Заслужава да се отбележи, че рециклирането на алуминий е обещаващ метод, тъй като вторичното производство консумира само 5% от енергията, необходима за първичното производство. Въпреки че Европа разполага с богати вторични алуминиеви ресурси, които се очаква да допринесат за 49% от общото производство на алуминий до 2050 г., намирането на достатъчно източници и подходящ състав на сплавта все още са основни предизвикателства.

В контекста на Европейския зелен пакт и глобалните усилия за декарбонизация рециклирането на алуминий играе ключова роля. Ето защо проектът RecAL, който приема цялостна стратегия за ефективно използване на вторичните алуминиеви ресурси, е изключително подходяща изследователска инициатива, която се очаква да промени пейзажа на рециклирането на алуминий в Европа. С визията за опазване на околната среда, ALUMIL ще продължи да предприема инициативи, свързани с рециклирането на алуминий, и систематично ще инвестира в устойчиви практики, които допринасят за намаляване на екологичния отпечатък и спестяване на енергия и суровини.

Основана от Европейската комисия. Изразените възгледи и мнения са единствено на автора(ите) и не отразяват непременно тези на Европейския съюз или Европейската изпълнителна агенция за здравеопазването и цифровизацията (HaDEA). Нито Европейският съюз, нито предоставящият финансиране орган могат да бъдат държани отговорни за тях. Грантово споразумение № 101138747.

Насърчаване на социалната отговорност

Подходът на ALUMIL към действията за корпоративна социална отговорност се характеризира със съпричастност и силни социални рефлекси. Компанията разбира, че нейната роля се простира отвъд бизнес успеха и включва сериозен ангажимент за социален принос. Изграждайки последователно партньорски отношения със значими фондации и неправителствени организации, ALUMIL засилва положителното си въздействие върху обществото и изпраща глобално послание за солидарност. Тези партньорства не са просто благотворителни акции – те имат за цел да окажат въздействие върху живота на хората и да подобрят качеството на живот на нуждаещите се.

През 2024г. ALUMIL Bulgaria подкрепи кампания “Мартенички с кауза”, като закупи мартеници за служителите от организация с нестопанска цел – терапевтичен център за работа с деца със специални потребности “Карин дом” в гр. Варна. По-късно през годината компанията подкрепи фондация „Аутизъм днес“. ALUMIL Bulgaria се присъедини към инициативата “Новата гора на София” – проект на Столична Община, който има за цел да насади нови горски масиви около столицата като част от усилията за подобряване качеството на атмосферния въздух в града. Служителите на компанията и техните семейства посветиха време на инициативата и с общи усилия засадиха над 200 фиданки от дъб. Алумил България и екипът на компанията се включи и в благотворителна кампания на фондация “Добро за всеки”, като за целта осигурихме раници, пособия и учебни материали за деца в нужда от различни краища на България.

В заключение, партньорствата и подкрепените инициативи отразяват дълбокото разбиране на ролята, която корпоративната структура може да изиграе за повишаване на качеството на живот на обществото. Като се свързва с организации, които споделят сходни ценности и цели, ALUMIL не само увеличава своя социален принос, но и е блестящ пример за подражание в своята индустрия по отношение на корпоративната социална отговорност. Тъй като компанията продължава да се разраства, нейният ангажимент за оказване на положително въздействие върху обществото остава важна част от нейната идентичност, доказвайки, че корпоративният успех и социалният принос наистина могат да вървят ръка за ръка.

Вижте още

Оставете коментар

Изкажете мнението си...
Ако желаете снимка, вземете си от Граватар!