До кога цените ще издържат ?
май 5, 2016, 20:28
В резултат на дългия спад в цените, скрап запасите бяха почти привършени в началото на тази година . По този начин, когато стоманодобивните заводи започнаха да купуват отново тази година – цените на стоманата и скрапа нараснаха през Март – през това време имаше на разположение много малко скрап. Цените скочиха и през март и през април като се очаква, цените да достигнат своя максимум през втората половина на май и юни месец.
Притока на скрап към скрап-базите сега е с до 30% по-висок от началото на годината, затова част от постъпващия материал отива директно към експортния пазар.За да попълнят намаляващите запаси от зимата, заводите сега масово купуват скрап, съответно и на по-висока цена.
В момента вече са поръчани доставките на заместителя на скрапа – железната руда.Но е факт, че доставките винаги се бавят, поради голямото си количество, морския транспорт, пристанищните операции и съответния транспорт до преработвателите.За да работят в режим, заводите правят тези бързи покупки на скрап , за да компенсират времето за доставка на рудата.Трябва да се има в предвид, че колкото и да падне цената на металния скрап, той винаги ще си остане като цена по-скъп отколкото железната руда. Това е и времето за повишението на готовата продукция или по-скоро оправдението на производителите за по-скъпата продукция.Повече от половината заводи в света работят с железна руда.През годината купуват обаче скрап през тези 2-3 месеца, които им служат за определяне на цените през цялата година. За сравнение, сега цената на железната руда е 70 $.
По същите причини, през втората половина на годината в Китай цените на готовата продукция ще спаднат драстично.През март са произведени 20% повече от феврудари и 3 % повече стомана, на годишна база. Този материал вече се поръчва от дистрибуторите и залива пазарите .Съответно води и до намаляване на цените . В САЩ през това време замира и износа на метали . Евопейските заводи започват корекция на цените си буквално дни след юни месец и съответно разчитат на евтиния китайски внос на полуфабрикати.