Защо и как намаляват пазарите на стомана?
април 27, 2015, 14:44
Според Световната асоциация за стомана (WSA), световното производство на стомана през март 2015 възлиза на 138,0 млн. тона, което е 2,7% по-малко, отколкото през същия месец на миналата година. Средното ниво на използване на капацитета в сектора на глобалните метали падна през март до 71.6% в сравнение с 73,4% през февруари и 75.6% през Март 2014. Като цяло през първото тримесечие в страните, които имат своите производствени статистики в ОУП (този списък не включва някои страни от ASEAN блока и някои страни от Азия и Африка), са претопени 400.0 млн. тона стомана, което е с 1.6% по-малко от същия период на миналата година.
В края на тази година ръстът на потреблението в световен мащаб на стомана е по-малък с 0,5% в сравнение с 2014 г, но това по-скоро би трябвало да се приветства, тъй като този спад може да подобри баланса на търсенето и предлагането на световния пазар. Въпреки това, стабилизирането на цените се наблюдава само по отношение на дългите продукти, при които може да се обясни промяната с някакво покачване на цената на скрапа, както и началото на пролетта в строителния сектор в няколко страни. В същото време, котировката на стоманения лист все още продължава бавно намаляване. Очевидно е, че основният проблем се крие във факта, че консумацията на стоманени продукти все още е под голям натиск, отколкото производството.
По-конкретно, производството на стомана в Китай – през първото тримесечие е в размер на 200,1 милиона. тона, което е с 1.3% по-ниско ниво от година по-рано. Оказва се обаче, че сумата от свръхпредлагането на стомана в страната е не по-малко от миналата година, като сега е намаляло с 3,3%.
Въпреки това, сегашното състояние на китайската икономика все още изглежда много сложно. Според официалните национални статистически служби, за март китайския износ на стоки е намалял с 14,8% в сравнение със същия период на миналата година, до най-ниското си ниво от февруари 2014 г., и като цяло намалява за четвърти пореден месец. Консумацията на електричество в Китай (важен фактор, който отразява състоянието на националната индустрия) за Март 2015 се оказва 3,7% по-ниска, отколкото преди една година.
Темпът на нарастване на инвестициите в недвижими имоти е намалял до 8,5% – почти двойно повече в сравнение с началото на 2014 година. Този индекс продължава да намалява през следващите години най-малко един път и половина. А придобиването на земя за строеж през първото тримесечие на 2015 г. е намалено с цели 32.4% в сравнение с нивото преди година. По всички признаци, спадът в китайската строителната индустрия не само продължава, но все още не е дори достигнал “дъното”.
В тази ситуация, може да се очаква спад в търсенето на стомана в Китай. Очевидно е, че намалението ще бъде (и в момента) значително намаляване на производството на стомана и 1,3%-то намаление през първото тримесечие изглежда крайно недостатъчно. Китайските стоманодобивни компании все още произвеждат големи излишъци от стоманени продукти, които са пуснати на световния пазар и се налага понижаване на цените.
В допълнение към Китай, намалено производство на стомана през януари-март имат и други големи азиатски страни – Япония (3,0%) и Корея (6,5%). Заради конкуренцията от Китай , черната металургия в тези страни имаше малко по-нисък обем на износа на стоманени продукти. Но техните основни проблеми все още са вътрешни. Икономиките на двете страни в последните години в застой. Спадът се наблюдава по-специално в сектори като метал-строителството и инженеринга.
Това се дължи на намаляване на поръчките за индустриално оборудване от Китай до голяма степен. През последните години, китайските компании драстично са с намалени размерите на инвестициите, поради затягането на кредитната политика. Общият корпоративен дълг е много по-висок от БВП на Китай, делът на проблемните кредити е много висок. Сега китайските власти се опитват да “спукат” балона на дълга, принуждавайки производителите да харчат по-малко за развитие и постепенно да изпълняват финансовите си задълженията.
Индия, в същото време, увеличава скоростта на растеж на производството на стомана. През първото тримесечие имаше претопени 22 800 000 тона метал, който я доведе до третото място в световната ранглиста. САЩ, е на четвърто място. Според някои оценки, през първото тримесечие на 2015 г. растежа в Индия е по-висок от тази на Китай. Това е предизвикано от фактори като падането на цените на петрола в страната и изпълняването на програма за индустриализация, с подкрепата на държавата. Според индийски индустриалци през финансовата година 2014/2015 (април / март) търсенето на стоманени продукти в страната се е увеличило с 5% в сравнение с предходната година.
В САЩ, икономиката през последните години, също има ръста на промишленото производство и евтина енергия (в този случай, природен газ), свиване на производството на стомана до 20,0 млн. тона през първото тримесечие, до 7,6% по-малко, отколкото през същия период година по-рано. Очаквано, според American Iron & Steel Institute (AISI), нивото на използване на капацитета в националната металургичната индустрия от началото на март до средата на април беше на по-малко от 70%.
Тук е работят няколко негативни фактори. Първо, спадът на цените на петрола, причини тежък спад в производството газ в САЩ , което понижи търсенето на тръби и оборудване за петролната индустрия. Второ, “силен” долар понижи конкурентоспособността на американските индустриални компании на световния пазар и доведе до спад в износа. И накрая, на трето място, високите цени в САЩ предизвикаха разширяването на вноса на стомана и преливането на националния пазар.
Една от страните, която рязко увеличи доставката на стоманени продукти в Съединените щати през последните месеци, е Турция, но това не запази местните металурзи от неприятности. През първото тримесечие , производството на стомана в Турция е намаляло с 8,8%, или почти 750 хиляди тона в сравнение със същия период на миналата година. Според националните статистически служби, рецесията засегна основно заготовките от производството в електрически пещи. Поради слабостта на пазара на дълги продукти в Близкия изток, относително високите цени на скрап и тарифите за електроенергия турските заводи са неконкурентоспособни и бяха принудени да се преместят в по-активното използване на внесените междинни суровини. Само през януари-февруари вносът възлиза на около 750 хиляди. Тона она, печелейки почти 65% в сравнение със същия период на миналата година.
Спадът в Турция довело до увеличението в Русия, която е традиционно една от водещите износители на полуготови продукти в света. Според първото тримесечие, руското производство на стомана се увеличава с 4,5% в сравнение със същия период на миналата година, до малко под 18.0 млн. тона (и това е, забележете, въпреки изключително тежката ситуация на вътрешния пазар свързана със външно-търговските санкции) .
Украинските компании, които можеха да се възползват от проблемите на турските заводи , напротив, напълно се провалиха през първото тримесечие. Производството на стомана в страната е намаляло с 31,5% или 2,37 милиона т она в сравнение със същия период на 2014 година. Въпреки това, изглежда, най-крайния пункт на рецесията е зад гърба им. В края на март започна работа Enakievo Steel и може би и Alchevsk през месец май. Независимо от това е очевидно, че украинската металургична индустрия за дълго време няма да може да се върне в цифри от довоенните нива.
Европейските стоманодобивни фирми са работили през януари-март с минимален спад спрямо миналата година – само 0.6%. Рецесията в Италия, беше почти компенсира от растеж в Полша, Унгария, Словакия и Швеция. В същото време, европейските производители на стомана са недоволни от резултатите. Те се оплакват от повишена конкуренция от внос, предимно от Китай и недостатъчното търсене. Въпреки това, европейската икономика през последните месеци показва подобряване на основните показатели и нисък курс на еврото спрямо долара , което допринася за конкурентоспособността на местните компании. Така че, една голяма част от ЕС изглежда много обещаващ пазар.
Въпреки това, на световно равнище, ситуацията остава неблагоприятна за доставчиците. Основните вносители – САЩ, ЕС, Турция, Близкия изток поради различни причини намаляват обществените поръчки, а износът от ОНД, Китай, Япония, Корея, а същото и Турция все още има тенденция за увеличаване. Затова, въпреки че производството на стомана в света като цяло се намалява, дисбаланса между търсенето и предлагането на световния пазар остава.