Забрана за скрап от потънали кораби в морето
март 27, 2015, 15:16
Парламентарна група БДЦ, с подкрепата на депутати от други парламентарни групи изпрати писмо до трима министри, областните управители на Бургаси Варна и три парламентарни комисии, в което призовава да се спасят потъналите кораби в българската Черноморска акватория, заплашени от това да бъдат изтеглени и нарязани за скрап, предаде БургасНюз.
За основание на тези съсипнически действия някои фирми използват не съвсем ясни записи в наредба на Министерството на транспорта, съобщенията и информационните технологии от 2011-а година за изваждане на потънало имущество в териториалните води и вътрешните водни пътища.
Депутати настояват наредбата да се промени като изрично сe запише, че съдове, които са се превърнали в изкуствени рифове, с изключително богата подводна флора и фауна и/или са част от българската търговска, морска и военна история, да бъдат специално защитени от прилагането на наредбата.
В някои европейски страни с далеч по-богати води от нашето Черно море има специално законодателство, което насърчава потапянето на неизползваеми кораби и други съоръжения, с цел превръщането им в изкуствени рифове – не само атракции за водолазния туризъм, но и богати местообиталища на подводна флора и фауна.
„Информирани сме, че въз основа на тази наредба е изразено желание за изваждането от български териториални води на металните остатъци от кораба „Кампидолио“ (потънал на 23 февруари 1931 г. при нос Акин, в района на Черноморец) както и на и други съдове, потънали в българската акватория на Черно море. Тези съдове, над 30 от които относително добре запазени, са част от търговската, морската и военната история на България. Освен подводни забележителности за бързо развиващия се водолазен туризъм, те са естествени подводни местообиталища на подводна флора и фауна. Особеностите на Черноморското дъно предполагат не само съхраняване на съществуващите подводни рифове, но дори и специална политика за създаване на изкуствени (тип wreck), които интензивно развиват подводния живот.
Пример за успешен подобен опит е потопения през 2008 година риболовен кораб „Пионер“ в акваторията на Созопол, който за броени години се превърна в изключителна подводна атракция, посещавана годишно от стотици туристи и с нехарактерно богато за дъното около Созопол местообиталище на подводни видове – завърнаха се морски котки, риби-лястовица , целият кораб е красиво обрасъл с водорасли. Като успешен опит може да се приеме и потопения през 2011 година в района курорта Св.св. Константин и Елена, бивш правителствен самолет на България от периода преди 1990.-а година.
Слабата соленост и слабото кислородно съдържание в черноморската вода са отлична предпоставка за добро и дълготрайно съхранение както на новопотопени обекти, така и на исторически артефакти от различни периоди от времето на първите заселвания на Черноморския бряг до наши дни. Голяма част от тези обекти все още не са достатъчно добре проучени и представляват несъмнен интерес не само за български историци и археолози.
От по-ново време подобни съдове с историческо, туристическо и екологично значение са „Родина“ (1941г), „Мопанг“(1921), „Жак Фресине“ (1929г. ) „Сафак“ (1942г.) подводницата „Щ210“ (1942) „ПЛК43-Напористи“ (1994г.) и още десетки други съдове.
Обръщаме се към всички вас за съдействие Наредба №24 от 5 август 2011 на Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията за изваждане и изтегляне на потънало имущество в териториалното море, вътрешните морски води и вътрешните водни пътища на Република България да бъде обогатена с изрично записване, което изважда от полето на дейност на наредбата исторически обекти или изкуствени рифове, нарочно създадени с тази цел или образували се след корабокрушения.
Наредбата достатъчно и професионално коректно изрежда обстоятелствата по установяване на опасността от новопотънали и съществуващи обекти, която обективно би наложила изваждането им. Но поради липсата на изричен запис, в момента тя се използва като претекст подобни обекти да бъдат изваждани за скрап.
Готови сме при желание от ваша страна да съдействаме всячески, включително да ви представим пълен списък на значимите подводни обекти с точни навигационни координати. Надяваме се на бърз отговор от ваша страна, защото проблемът не предполага специални законодателни инициативи, а чудесно може да бъде решен на ниво поднормативни актове“, се казва в писмото.
Maritime.bg – България