Бизнесът със скрап вече никога няма да бъде същият…
февруари 26, 2015, 12:10
Турският производител на стомана Icdas търси усилено оферти от китайски строителни фирми за изграждане на 2,800 m³ доменна пещ в Cannakale, Турция. Заводът ще има капацитет от 2 милиона т / год.
Icdas все още се търси строителна фирма за проекта до ключ. Наскоро Министерство на околната среда на Турция удължи периода на консултации.
Наред с доменната пещ, Icdas планира да построи още няколко успоредни производства и отдели за преработка на суровини.
Проектът за доменните пещи включва електроцентрала с използване на остатъчен газ, според документ на екологичната оценка на въздействието, изпратено от Icdas до Министерството на околната среда. Периодът на строителството ще продължи две години и се очаква да струва 800 млн.долара.
Планът предвижда консумация на суровини до над 4 млн т / год на желязна руда, 1.5 млн т / год на кокс, 1 млн т / год на нефтен кокс, както и 400 000 т / год антрацит.
Няколко други производители на стомана обмислят още няколко интегрирани производствени проекти.Големите турски заводи за стомана изискват значителни обеми на скрап като изходна суровина.Така те стават все по-зависими от железния скрап с доставки от Европа, Балтийските страни и Северна Америка, въпреки спонсорираните от правителството опити за стимулиране на вътрешното производство на скрап.
В същото време, в краткосрочен план – морските доставки на железен скрап от Балканите, Русия и Украйна постоянно намаляват от средата на миналото десетилетие.
Турските производители на стомана са изразили загриженост за нарастващата конкуренция от страна на интегрираните регионални конкуренти, които в момента ползват сравнително по-ниска себестойност на продукцията.
Възможността да се замести железния скрап от Европа с доставки на железната руда от Азия, което е в пъти по-евтина като суровина, е вече належаща за турските производители на стомана.На регионално ниво ( Балканите, Русия и Украйна) това ще доведе до още по-малко търсене на скрап, съответно и цената ще падне драстично.
Факт е , че вече се работи в тази посока – изграждат се нови заводи, с нова производствена база, работещи с по-евтини суровини и най-вече всичко това се подпомага на правителствено ниво.Турция е основен производител на стомана в света, разбира се след Китай, но за да остане на челната си позиция ще трябва да направи цялостна реорганизация на металургията си.Процесът е дълъг, но началото е поставено вече.Бизнесът със скрап вече никога няма да бъде същият…