"Най-ценната стока, която знам е информацията" - Gordon Gekko / Wall Street

 

Случи се – кризата от 2008 год. се повтаря!

февруари 6, 2015, 11:18  

По принцип участниците в  международния пазар на скрап очакваха  да намалеят котировките през февруари, но никой не е  мислил, че ще е толкова бързо. Само за седмица котировките в САЩ и Турция паднаха с повече от 15%. Такъв спад на пазара  не е имало  най-малко от есента на 2008. Въпреки всичко обаче, има становища, че металът е все още надценен спрямо продължаващия спад в цените на желязната руда.

Основният източник на безпрецедентното намаляване на цената на скрап е може в Съединените щати. Местните оферти за арматура държаха на ниво по-високо от световното  около $ 200-250 за тон през януари, но  спаднаха  поради засилената конкуренция от внос и намаляване на вътрешното търсене, особено при производството на нефт и природен газ и свързаните с тях индустрии. Някои американски заводи през последния месец понижиха обема си  на производство на стомана и съответно, драстично намалиха  покупките на метален скрап. В допълнение, се намалиха и  покупките на американски суровини в Турция и страните от Източна Азия.

Процесът е  общо взето лавинообразен. Дори  в края на януари американските търговци смятаха , че намаляването на цената ще бъде около $ 10-15 за тон. В действителност, цените  паднаха  с $ 45-50 за тон. В началото на февруари шредирания скрап закупен от заводите  в Средния запад беше на  средна цена 300$ на тон (доставен) , докато в средата на януари, цените бяха 350 $ за тон.

Не по-малко бърз спад се появи и в Турция. Производители на стомана в тази страна от януари се  въздържаха  от сключване на нови сделки, използвайки натрупаните по-рано резерви. Следващата вълна на поръчките се очакваше в началото на февруари, но в действителност търсенето е няколко пъти по-ниско от очакваното от страна на търговците.

Турската металургическа промишленост в момента е в криза, причинена на първо място,от  рязкото  стесняване на регионалния пазар на дълги продукти. Търсенето на турско арматурно желязо в страни като Египет, Ирак, ОАЕ, Йемен, Саудитска Арабия, за миналата година е намаляло драстично, а този процес все още продължава. Поради това, заводите чувствително са  намалили производствения си капацитет, използваните суровини, а от тук и цените за изкупуване.

Не по-малко важна роля играе миналогодишния спад в цените на желязната руда. Ако в началото на 2014 г. скрапа на CFR Турция беше на  стойност около 2.9-3.0 пъти по-висок от 62% концентрат на желязната руда на CFR Китай, то  година по-късно, това съотношение достигна 4,6 пъти в полза на скрап. Поради тази причина, турските  заводи  наскоро се опитаха да  намалят делът си  на по-скъпото рециклиране като дейност  и започнаха масова да закупуват за производството си  валцувани руски и украински заготовки.( Всъщност www.scrap-bg.com предупреди за създаващата се тенденция още от миналата година през октомври) Използването на полуготови продукти стана по-изгодно, най вече заради тарифите за електроенергия в Турция , които от миналата година се увеличиха чувствително.

Като се има предвид, че турските фирми затвориха покупките си  през втората половина на януари, руската и украинската скрап 3A се купуваше тогава  за $ 285-295 за тон CFR,  а сега за февруари, въпреки изгодните скрап цени не се предвижда закупуване на големи количества, а по скоро инцидентни сделки. За тези сделки започна ожесточена конкуренция между европейските и американските търговци. В края на януари, цената на скрап HMS № 1 & 2 (80:20), беше в диапазона от $ 310-320 за тон CFR, но падна под $ 300 на тон CFR, а в първата седмица на февруари  реализираните  сделки бяха  в размер на $ 260-270 за тон CFR. Това е най-ниското ниво от почти шест години.

 

Очевидно е, че пазарът не е на дъното все още. Според някои експерти, за да се постигне паритет с желязна руда, обезценявайки се от повече от половината от началото на миналата година, цените за скрап в Турция трябва да паднат до по-малко от $ 200 на тон CFR!

Азиатския пазар за скрап в началото на февруари падна по-бавно, губейки за една седмица не повече от $ 5 – 10 за тон. По този начин, Американския материал HMS № 1 & 2 (80:20), доставен в контейнери за Тайван, вече се предлага за около $ 245 на един тон CFR за в сравнение с около 255 $ за тон в края на януари. Японските компании също  третират относително леко понижението на цените,  което частично се компенсира със засилването  на йената спрямо долара. Въпреки това, цените на японския скрап в Азия се сринаха през октомври миналата година, а в  САЩ – през декември, докато в Турция бяха наблюдавани много по-малки колебания.

Въпреки това, както изглежда, стойността на азиатския скрап ще намалее в резултат на по-ниското неговото търсене. През последните години, потребителите в Тайван, Югоизточна Азия, и дори в Индия предпочитат сравнително по-евтините  заготовки руско и китайско производство. Поради по-ниските цени за разходите за производство на стомана , рудата  сега е значително с  по-ниска стойност за производство .

Желязната руда през януари е намаляла с 13% в допълнение към намаляването си от  47% през 2014 г. и в началото на февруари котировките на австралийския  материал с 62% желязо на CFR Китай спадаха  под 62 щатски долара на тон. Според анализатори, спадът се дължи на намаляване на производството на стомана в Китай, където редица големи и средни фирми спряха работа  за  ремонт или  поддръжка на производствата си  предсрочно, без да  чакат почивките около  Нова година по китайския календар (19 февруари).

Досега не се очакват да се намали драстично цената на рудата до по-малко от $ 60 за тон – най-малко в близко бъдеще, въпреки ,че не си изключва и тази вероятност. В началото на февруари, някои китайски компании, под въздействието на ниските цени подновиха  покупките на суровини, но въпреки това, перспективите в следващите три до четири месеца все още изглеждат разочароващи.

Най-големите рудодобивни компании на желязна руда  не са се отказали от плановете си да увеличат производството си, надявайки се да премахнат  от пазара всяка друга по-малка мина, фирма и конкуренция. За тази година обемът на доставките на руда на световния пазар следва да се увеличи с 80-100 000 000 млн.тона  В същото време,  в Китай се очаква( според  инвестиционните  банки Goldman Sachs и Morgan Stanley)  през 2015 г. за първи път от  повече от 25 години да се намали производството на стомана в сравнение с предходната година.

Трудно е да се каже дали китайските производители на стомана ще се възстановят след празниците или продължават рестриктивната политика. Въпреки това, почти всички експерти смятат, че крайната точка на спад в световния пазар на желязна руда  все още предстои.

Оставете коментар

Изкажете мнението си...
Ако желаете снимка, вземете си от Граватар!