"Най-ценната стока, която знам е информацията" - Gordon Gekko / Wall Street

 

Ситуацията на суровинните пазари 28.11.2014

ноември 28, 2014, 16:35  

В края на ноември, ситуацията на металургични пазарите на суровини остава нервна, въпреки че цените през последната седмица като цяло не са се променили особено. Проблемът обаче се крие във факта, че те продължават да падат бавно и затова цените са на минималното равнище на 2009 година. В същото време, този спад идва на фона на срива на цените на петрола и разочароващи макроикономически показатели в Китай, ЕС и Япония. Следователно, за възстановяването на котировките в близко бъдеще, на практика няма надежда.

Цените на металния скрап на основните пазари останат сравнително стабилни, но с минимален обем от сделки. От една страна, производителите на стомана в Турция и страните от Източна Азия трябва да намалят продукцията  -  дължи се  на спад в търсенето на дългите продукти, така че търсенето на суровини също намалява.Нищо чудно, Турция, Корея и някои други страни тази година внасят  скрап забележимо по-малко, отколкото в миналото. В същото време, от друга страна, да събира скрап сега е и по трудно, а периода е и по- стеснен поради наближаването на зимата, така че доставчиците не бързат да подпишат нови договори, опитвайки се да задържат материал и поддържат цените.

В Турция, през последната седмица се състояха  само няколко сделки, и то с много голям диапазон на цените. В зависимост от спешността на доставката,  финансовото състояние на дружеството износител, както  и други фактори биха могли да помогнат за постигане на значителни отстъпки. По-специално, котировките на европейските и американските скрап HMS №1 и 2 (80:20) варират от по-малко от $ 295 до почти 310 $ за тон CFR.

Въпреки това, общата тенденция остава негативна. Някои турски заводи отново отказват да купуват скрап, най-вече заради техния интерес да  закупят по-евтино  стоманените заготовки. Следователно, връзката между търсенето и предлагането в регионалния пазар, въпреки ограниченото предлагане на суровини от търговците все още се измества към излишък.

Очевидно, през декември щ се  продължи  с по-евтините цени за износ . Както се очакваше, цените на вътрешния пазар в САЩ през следващия месец трябва да паднат с 10.00 $ за тон  и една от основните причини за анализаторите е  спада и  слабостта на чуждите пазари. В Западна Европа, скрапа също може да спадне с 5-10 евро на тон. Това ще играе основна роля в спада на строителната индустрия на регионално ниво и само отчасти се дължи на сезонни фактори.

Подобна ситуация се наблюдава в Източна Азия. Корейската компания Hyundai Steel изкупи голяма пратка от японски H2 материал на 29.5 хиляди йени за тон (около $ 250) FOB, която е 1000 йени по -долу   в сравнение с предходния такъв договор преди две седмици. Въпреки това, след като тази корейци, които са натрупали големи запаси от суровини ще направят дълга пауза, те междувременно ще купуват по- евтина скрап от нетрадиционни доставчици, например, от Латинска Америка. През последните години, японски компании,  се опитват да компенсират по-нататъшното обезценяване на йената спрямо долара, като се стремят за  котировките за износ  нивата да бъдат най-малко до 30 500 йени за тон (около $ 260) FOB, но потребителите все още не приематтези предложения.

Цените  на САЩ и Руската скрап в Източна Азия през последните години не са се променили. Цената на руския материал 3А в Южна Корея остава на $ 292 за тон CFR при липса на сделки, а американците предлагат скрап HMS №1 и 2 (80:20) в Тайван в контейнери за  290 щатски долара за тон CFR . Но насрещните предложения във връзка с новите по-евтини китайски заготовки са  получени от по-малко от $ 285 за тон CFR.

Американските компании  все още  получавате оферти от бразилските доставчици на около 390 $ за тон CFR, а от руски – 400 щатски долара на тон CFR или малко по-висока, но по тяхно мнение, цените трябва да са най-малко  с $ 10 на тон по-долу.

Цените на  желязната  руда ( Spot-цени )продължават да намаляват, макар че на  21 ноември за първи път от юни 2009 г.  цената падна под 70 долара за тон CFR Китай. През последната седмица на котировките останаха  на нивото от $ 68-70 за тон, а повечето експерти признават, че е коректно. Очаква се, че китайските компании скоро ще намалят производството си на стомана поради сезонни фактори и по този начин ще се намали и закупуването на суровини. Като цяло, в падащ пазар, потребителите са склонни да отлагат колкото се може повече нови придобивания.

Експертите продължават оживено да  обсъждат стратегическите грешки на водещи  корпорации занимаващи се със желязна руда, които през последните години са инвестирали десетки милиарди долари в разширяването на капацитета, с надеждата да продължи разширяването на търсенето от страна на Китай. Както, между другото, заяви лидери на австралийската компания Rio Tinto през ноември 2011 г., оборотът на световния пазар на желязна руда най-малко през следващите осем години ще се увеличи с 100 млн тона годишно (само морски доставки).

В действителност, тази цифра ще бъде постигната само в текущата година, когато Китай, изглежда има нарастващ внос на повече от 100 милиона тона в  сравнение с миналата година.  Китайското производство на стомана е пиково, така че темповете на растеж на вноса на суровини от следващата година трябва да спадне рязко. В същото време, според американската инвестиционна банка Goldman Sachs, през 2015 г. обемът на доставките на руда ще се увеличи с 110 млн.тона в световен мащаб, Citi  дори прогнозира разширяване на предлагането на 140 млн.тона.

Според някои експерти, огромния излишък на материал на пазара ще доведе до спад в цените на желязната руда до $ 50-60 за тон CFR Китай от средата на следващата година, Оптимистите, в същото време, се надяват да се върнат скоро цени от порядъка на  $ 80-90 за тон . Според тях, поевтиняването на суровините ще доведе до закриване на достатъчно голям брой мини  на желязна руда  в Китай, Австралия, Северна Америка и Африка, която ще стабилизира пазара.

 

Оставете коментар

Изкажете мнението си...
Ако желаете снимка, вземете си от Граватар!