"Най-ценната стока, която знам е информацията" - Gordon Gekko / Wall Street

 

Защо цените на скрапа ще паднат още!?(Част II)

ноември 12, 2014, 07:00  

На фона на рязко засилване на долара (йената падна до най-ниското си ниво от 2007 г. насам, еврото –  от Юли 2012 г.) е налице спад в цената на златото и почти всички основни минерали и ресурси. Нефт, въглища, желязна руда паднаха  до дъното  от 2009 г. насам. Така, сегашната ситуация все повече и повече  навлиза в  пълна криза.

Една от основните причини за безпрецедентния спад на цените през последните години е да се намали търсенето на суровини. Американската икономика през първата половина на 2014 г., има относително високи темпове на растеж, но може  да попадне  в нова рецесия поради намаления износ заради скъпия долар, намаляване на държавните разходи и повишаване на лихвените проценти. Търсенето на китайски стоки на световния пазар е престанало да се разширява, защото  китайците спират  изграждането на нови производствени мощности и бавно се развива  националната икономика  и има  реконструкцията на преференциална разпоредба на вътрешното търсене. Русия и Европа, както и  САЩ взаимно се  задушават  с различни  санкции. В Близкият изток се разраства отново нестабилността в Ирак, Сирия, Либия, Йемен. В допълнение,  инвестиционните програми на монархиите от Персийския залив са застрашени  поради спада на цените на петрола.

В резултат на всичко това,  котировките за продукти от стомана и металургични суровини продължават  да намаляват. И  края на този процес все още не се вижда. Преди това, много експерти прогнозират постижение в точката на рецесията през октомври, а след това – през ноември. Но се оказва, че неблагоприятните тенденции се запазят, дори и за доста дълъг период от време.

По-специално, както е посочено в конференция на  Бюрото на International Recycling (ОЛП), който се проведе в Париж в края на октомври, президентът на  Sims Metal Management –  Уилям SCHMIEDEL,  спомена ,че цените на  скрапа  ще вървят надолу, тъй като те не попадат до ниво, което позволява на електро-металургичните компании да се  конкурират с производителите на стомана,  работещи със  желязна руда. Всъщност, от началото на тази година, цените на желязната руда са спаднали с повече от 40%, а средната цена на скрап HMS № 1 & 2 (80:20) намалява в основните пазари само с 20-25%.От тук нататък, означава последващ контролиран спад.

Наскоро обаче скрапа ,намали изоставането. Американските котировките в САЩ през ноември се сринаха  от $ 25-35 за тон, докато повечето участници на пазара по-рано  очакваха  да се намали цената на не повече от $ 10-20 за тон. Изкупни цени за шредирания скрап  в заводите на Средния Запад, през лятото струваше повече от 400 долара long ton  ( 1 016 кг) ,a  доставката  през текущия месец спадна до $ 330-345 за тон.

Едновременно с металния  скрап падна в цената и търговското желязо. Цените  на бразилския материал, достигаха  до $ 410-415  през октомври  CFR New Orleans,  но спаднаха  до около $ 380-385 за тон CFR. Руските компании се в края на  октомври направиха продажбите размер на около $ 400 на тон CFR, но сега тези условия не са изпълнени за октомври . Докато износителите  от Русия и Украйна показват, че цената на чугуна е  в диапазона от $ 380-390 за тон FOB през миналия месец, то сега е очевидно, че тези цени на пазара вече не са актуални.

Сега ще има нови отстъпки, очевидно  ще изисква и от  чуждестранните  купувачи на скрап. Турските стоманодобивни дружества са извършили множество сделки в края на октомври, след като постигнаха лек спад на котировките на американския и европейския HMS № 1 & 2 (80:20) в сравнение със средата на месеца, до около $ 325  за тон CFR. През ноември беше купена  само една партида , най-вече материал 3A румънски произход на цена под 310 щатски долара на тон CFR. Черната металургия  преустанови покупките, разчитайки  на значително намаление в цената на скрапа  близо до средата на този месец.

Въпреки това, изборът на потребителите не е точно такъв. Турската лира отново поевтиня спрямо долара, доближавайки се до връх на  нивото от  януари тази година. Търсенето на турските дълги продукти на чужди пазари паднаха рязко, поради което много стоманодобивни компании трябваше да  намалят използването на капацитета и по този начин се намали нуждата от суровини. Очевидно е, че европейските и американските търговци трябва да приемат условията на заводите-производители.

В Източна Азия продължава  падането на японската скрап. Токио Steel Manufacturing Company на 5 ноември обяви намаляване на изкупните цени за всички пет от своите заводи. Заради падането на йената експортните цени за материали H2 се  сринаха  до по-малко от  $230 за тон FOB. Така, само за три месеца японската скрап падна в доларово изражение с повече от $ 100 на тон, или около 30%. Освен това, корейските стоманопроизводители предлагат цени  в границите на 25-25,5 хил. йени за тон, което при сегашния темп съответства на $ 217-222 за тон FOB.

Не е изненадващо, че корейците не показват голям интерес към придобиването на руския материал 3A, който все още се  котира около $295 за тон CFR или  САЩ  - HMS № 1 до $ 320 за тон CFR. В Тайван, американските компании се съгласиха  за цени на  HMS № 1 & 2 (80:20) до 290 щатски долара за тон CFR, но това очевидно не ограничава отстъпление на цените в бъдеще време.

Както скрапа, така и  желязната  руда в Азия, установи в последните дни нов петгодишен минимум. Спот котировките на австралийски  материал  с 62% желязо до Китай падна до около $ 75,5 т CFR. В края на октомври, редица предприятия, разположени в рамките на 200 км от Пекин, намаляват  или спират  производството на стомана, поне до приключването на срещата на върха на АПЕК (ноември 12) за намаляване на нивото на замърсяване на въздуха в китайската столица, а някои компании са спрели за доменните  пещи за  ремонт.

Все пак по-евтината желязна руда е дългосрочна тенденция, причинени главно  от свръхпредлагане на суровините от  водещите минни компании в света. Предвид факта, че ръстът в производството на стомана в Китай е прекратен и замяната на китайския внос на желязната руда с  достатъчно маса, може да се  възстанови баланса на търсенето и предлагането на световния пазар, но според  експертите това ще стане  не по-рано  от  2018- 2020.

Благодарение на сегашната рецесия, някои експерти са започнали отново да  коригират прогнозите си надолу. Така че, според анализатори на американската инвестиционна банка Morgan Stanley, цената на рудата  до края на годината може да падне до 70 долара за тон CFR Китай, а компанията Morningstar прогнозира, че средното ниво на световните цени през 2017 ще бъде около 70 $ на тон FOB Австралия и чак през  2020 г. ще се увеличи до $ 75 на тон. Тези цени  ще причинят  загуба  на повечето от малките австралийски желязна рудни компании и дори на  метални групи като  Fortescue, четвъртият по големина производител на желязна руда в света, които  ще изпитат  затруднения.

 

Възможно е, че през следващите няколко седмици да се  видят и  по-песимистични прогнози. Кризата на световния пазар на стомана се задълбочава, и неговата крайна точка  е все още напред във времето .

 

 

Автор:

Николай Асенов

www.scrap-bg.com , info@scrap-bg.com

www.steelmetal-bg.cominfo@steelmetal-bg.com

Оставете коментар

Изкажете мнението си...
Ако желаете снимка, вземете си от Граватар!