Защо цените на скрапа падат?! (Част I)
ноември 11, 2014, 11:22
Първата седмица на ноември доведe световния пазар до друг спад в цените, което се отрази на металния пазар. В този случай, ако по-рано, основните причини за падането на котировките беше безпрецедентното разширяване на износа на китайските компании, то сега на преден план, може би, идва проблемът с недостатъчното търсене на продуктите от стомана, което е важно не само за Китай, но също така и за повечето други страни.
Напоследък световната икономика засили кризата, една проява , която обезценява и без това евтините( за тази година) енергийни и минерални ресурси. В началото на ноември, цената на акциите на WTI суров петрол в Съединените щати за първи път от юни 2012 падна до по-малко от $ 80 на барел. Въглища, желязна руда, злато, много видове стоманени продукти вече са на минимално ниво от 2009 г. насам.
Рязко се дестабилизираха валутните курсове. Йената падна до най-ниското си ниво от 2007 г. насам, докато еврото – от лятото на 2012 година. Намалени бяха ставките и на няколко валути в развиващите се страни на пазара. Почти единственото изключение от това правило се оказа китайския юан, за които спад от над 3% е бил ограничен до няколко часа на 3 ноември, след което курса веднага се върна към предишните нива.
Проблемът на световния пазар на стомана е, че търсенето намалява във всички големи региони.
САЩ са принудени да спрат „помпането“ на икономиката с пари и евтини кредити за емисии, за да не се дестабилизират своята собствена финансова система. В същото време политиката на “силен” долар, повишаването на лихвените проценти и намаляване на бюджетните разходи не е благоприятно за икономиката на страната.
Силният долар означава автоматично и скъп юан, което води до намаляване на конкурентоспособността на китайските стоки на чуждестранните пазари. Като цяло, Китай в момента е в междинно състояние. Продължаващото бързо разширяване на износа вече не може да служи като основен източник на растеж в националната икономика и вътрешното потребление, докато то не е достатъчно голямо, за да замени външното търсене. В резултат на това, в страната рязко намаляха инвестициите. Дейността на който е намаляване на ресурсите, по-специално на металите. Поради това, Китай засилва износа на продукти, на излишните стомани и намалява вноса на суровини и енергийни ресурси, особено на нефт.
Поради падането на цените на петрола, войната в Ирак и изострянето на вътрешнополитическата ситуация в Либия, Йемен и други страни от Близкия Изток и Северна Африка се е свило търсенето на стоманени продукти в региона. Освен това, Персийския залив и Средиземно море са обект на разширение за китайските стоманодобивни компании. Традиционните доставчици поради това трябваше бързо да намалят цените на полуготовите и готовите стомани, по някакъв начин,че да защитят своите позиции от китайците.
Между другото, на цените на вътрешния пазар на Китай през първата седмица на ноември, дори бяха леко увеличени. Това се дължи на намаляването на производството на стомана в провинция Хъбей – основен металургичен център на страната, който е известен не само с нейната промишленост, но също така и с нивото си на замърсяване. Управляващите в Пекин са в процес на срещата на върха на АПЕК (Азиатско-тихоокеанско икономическо сътрудничество), като китайското правителство нареди на редица предприятия, разположени в рамките на 200 км от столицата, да намалят или да се спре производството за по-малко промишлени газове в атмосферата.
Въпреки това, очакванията за втората половина на месец ноември са с песимистичен характер. Според много експерти, в близко бъдеще, китайските производители на стомана, отново ще започнат да намаляват експортните цени за дълга и плоска стомана. Особено, защото спот цени за желязна руда са се установили на пет-годишното дъно ( спада е до по-малко от $ 77 на тон CFR Китай - Aвстралийски материал с 62% желязо).
Някои китайски компании дори заявяват намерението си да се повиши цената на горещо валцувани стомани с не по-малко от $ 30-40 за тон, според най-упоритите слухове за възможното премахване на възстановяванията при износ на ДДС от началото на 2015 г . Макар доставчиците на плоско валцувани стоманени сплави, за които Китай върща 9 от платени 17% ДДС, а за заготовките и полупродуктите възвръщаемостта е 13%. Прекратяването на тази практика наистина е в състояние да осигури увеличение на справедливата цена на китайските стомани.
Въпреки това, китайските цени на световния пазар са значително по-ниски от всички конкурентни продукти. Това доведе до тази ценова война в Близкия изток, в епицентъра на който сега се е превърнала Турция. В началото на ноември, турските компании получат нови договори от Близкия изток и американските купувачи са имали по-ниски котировки за арматура с $ 15-20 за тон, в сравнение с предходния месец, което е близо до най-ниското ниво от лятото на 2010 година. Очевидно е, че това е свързано с подобен спад в цените на заготовките и скрапа. Досега обаче няма съществена реакция на потребителите, както и от редица турски фабрики за намаляване на използването на капацитета си до 50-60%.
Цената на горещо валцувани рулони в Турция поради конкуренция от страна на китайските рулони също спадна в началото на ноември с $ 15-25 за тон. Сега, местните компании ги продават на EXW от $ 540-545 за тон. За почти същата цена като на който бяха продадени през октомври руските горещо валцувани рулони (FOB). До ноември руските производители на стомана бяха принудени да намалят котировките си за Турция до $ 505-510 за тон FOB, а украинската група “Metinvest” завърши продажбата на производството за ноември под $ 500 на тон FOB. Въпреки това, през текущия месец, като се има предвид наличието на 5-9% мито върху плоски продукти от страните от ОНД, нов спад изглежда неизбежен.
В Европа цените на дълги продукти в началото на ноември паднаха с 10-15 евро на тон, поради началото на сезонния спад в строителния сектор и намаляване на разходите за скрап. Цените за плоските продукти, които не са се променили, с изключение на стоманените плочи, се върнаха към предишните си позиции след скока през септември и октомври, когато това производство се повиши поради рязкото намаляване на вноса на полуготови продукти от Украйна. Въпреки това, като цяло ситуацията на пазара е много нервна. Цените са под натиск поради слабото търсене и по-голяма конкуренция между компаниите от Италия и Централна Европа .
През последните дни имаше слухове, че тази борба могат да се присъединят и руските производители , но се твърди, че са те готови да доставят на Европа горещо валцувани продукти на 400 евро на тон CFR / DAP, т. е. със сигурност по-евтино, отколкото сега те могат да предложат на европейската стоманодобивна промишленост. Но руските компании категорично отричат тези твърдения за дъмпинг. Според тях те оперират на европейския пазар на стабилна и дългосрочна основа и не възнамерява да се оттеглят от равновесието. В допълнение, спадът на еврото спрямо долара в Източна Европа и италианските горещо валцувани продукти сега се струват на местния пазар, дори и по-евтини от китайските.
Руският пазар се свива през последната седмица и е силно повлиян от рублата. Темпът на спад, който доведе до увеличаване на закупуването – много търговци на дребно започнаха да се запасяват в случай на покачваща се рубла. Появата на такива инфлационни очаквания може да бъде сериозен проблем, така че през следващите две седмици в това отношение могат да бъдат критични. По принцип, правителството и Централната банка на Русия правят редица сигнали за намерението да се стабилизира рублата, така паниката за прекомерното търсене е вероятно да се избягва.
Въпреки това, стоманените дружества и търговците в близко бъдеще ще са склонни да вдигнат цените, поне за плоските стомани за компенсиране на обезценяването на производството в доларово изражение. Въпреки увеличението на цената с 3-5% на плоския прокат в Русия през ноември (в рубли) и спад от 2-4% на външния пазар (в долари) вътрешни котировките остават значително по-ниски, отколкото за износ.
Украинският пазар на през първата седмица на ноември е бил под влиянието на две противоположни тенденции. От една страна, черната металургия и търговците намаляват цените по начин , стимулиращ продажбите, които се сринаха поради силната криза в украинската икономика. Въпреки това, от друга страна, в близките дни се очаква на украинския пазар, за да се възобнови растежа в цените, което се дължи на новия етап от девалвация на украинската валута. След последните избори на 26 октомври , Националната банка на Украйна, както се очаква, престана да поддържа изкуствено курса и той се срина.
Като цяло на пазара на стомана е в нестабилно състояние. Общата тенденция е все още сочи надолу, но конкретни цени и засягат краткосрочните фактори като колебанията на валутните курсове и частичното възстановяване на ДДС за китайските износители.
Автор: Николай Асенов
www.scrap-bg.com , info@scrap-bg.com
www.steelmetal-bg.com, info@steelmetal-bg.com