Борсови новини 18.07.2014.
юли 18, 2014, 15:35

Основните борсови индекси завършиха изминалата търговска сесия, отбелязвайки сериозни загуби. Разпродажбите започнаха, след като пътнически самолет на малайзийските авиолинии се разби близо до руско-украинската граница. Инвеститорите насочиха средствата си към активи, считани за убежище на сигурност, като американските държавни облигации и златото, което пък изтласка цените им нагоре. Напрежението в Близкия Изток също изплаши участниците на фондовите пазари. Допълнително, лошите данни за пазара на недвижими имоти в САЩ допълнително помрачиха сесията.
Загубите в края на сесията бяха разширени, след като Израел изпрати сухопътни войски в ивицата Газа. Военната офанзива е предназначена да спре изстрелването на ракети от Хамас и други палестински групировки, като напрежението на 10-дневния конфликт достигна връхната си точка, след като мирния план от Египет не пожъна успех.
Кризата в Украйна ескалира, след като малайзийския пътнически самолет се разби на руско-украинската граница, убивайки 295 души. Правителството в Киев обвини про-руските сепаратисти, че са свалили самолета, докато бунтовниците не приеха обвиненията. Боингът се е разбил на територията на основните сражения от гражданската война в Украйна, като е поредният свален самолет в региона за изминалия месец. Руският президент Владимир Путин многократно отрече неговата държава да е замесена в бунтовете, докато САЩ заяви, че Русия снабдява сепаратистите с оръжие. След инцидента авиокомпаниите започнаха да пренасочват маршрутите си далеч от региона, който е един от най-натоварените коридори межди Европа и Азия. Delta Air Lines Inc. заяви, че нейните самолети ще избягват цялата територия на Украйна.
Акциите поевтиняха по-рано през деня, след като САЩ и Европейският съюз наложиха нови санкции срещу Русия, които обхванаха руските банки, енергийните компании и фирмите за отбрана, с цел да бъде прекратена подкрепата на украинските въстаници.
На икономическия фронт докладът за пазара на недвижими имоти отчете, че изграждането на нови жилища в САЩ се е сринало с 9.3% през юни до 893 000, най-бавния темп от девет месеца, водено от спада за еднофамилните жилища и апартаменти. Резултатът пропусна очакванията на икономистите за темп от 1.026 милиона, в сравнение с първоначално оценения процент за май от 1 милион. В четвъртък, Министерството на търговията на САЩ ревизира началното жилищно строителство през май до 985 000. Икономистите са загрижени за застоя във възстановяването на пазара на жилища, като данните в четвъртък са сигнал за преминаване в ясно отстъпление. Трябва да се отбележи, че сред четирите американски региона, само Юга – най-големият пазар – е отчел спад в началното строителство на жилища през юни.
Индексът S&P 500 загуби 23.45 пункта, или 1.2%, затваряйки на ниво от 1 958.12 пункта. Това е най-големият спад от 10 април. Всички десет сектора на широкия индекс отстъпиха в четвъртък, като акциите на енергийните компании и индустриалните дялове отчетоха най-сериозен спад.
Индустриалният Dow Jones се понижи със 161.39 пункта, или 0.95, приключвайки на ниво от 16 976.81 пункта, най-големият спад от 15 май. Само 3 от 30 компонента включени в измерителя са завършили деня на положителна територия, като авиокомпаниите понесоха най-голям удар след инцидента. Най-голям ръст отбелязаха дяловете на UnitedHealth Group Inc.–1.61%, докато най-слабо представителите се бяха тези на Intel, отстъпвайки с 2.74%.
NASDAQ Composite приключи с 62.52 пункта, или 1.4% по-ниско, достигайки 4 363.45 пункта.
Широкият показател се е повишил със 7.2% от началото на годината, след като по-добрите от очакваното корпоративни печалби и финансовите стимули от централната банка дадоха ясен сигнал за продължаващото възстановяване на американската икономика през първото и второто тримесечие. В сряда индексът спечели 0.4% след като акциите на компаниите от Time Warner Inc. до Intel Corp. поскъпнаха, след обявяването на сделки и по-добрите от очакваното печалби. Днес 24 компании компоненти на широкия показател публикуват отчетите си, включително Google Inc. и Schlumberger Ltd. Печалбата на показателя се е покачила до 4.5% за второто тримесечие, а приходите с 3.1%.
Дяловете на SanDisk загубиха цели 14%, отбелязвайки най-голямата загуба за последните 5 години. Производителят на карти за памет отчете положителни резултати за второто тримесечие, като печалбата се повиши с 4.6%, но негативните прогнози на компанията за третото тримесечие изплашиха инвеститорите. Компанията поскъпна с цели 53% само за тази година, след като задържа нарастващото производство, с цел да избегне пренасищането на предлагането на продукция от миналите години, което понижи продажната цена под производствената цена. Производителят на чипове очаква, че няма да има достатъчно запаси, за да посрещне търсенето през следващото тримесечие.
Акциите на AutoNation Inc. отстъпиха с 8.2%, най-много от 2009 година, след като най-големият американски продавач на автомобили не успя да постигне финансови резултати близки до прогнозата на анализаторите, след като инвестицията в онлайн системата за продажби повиши разходите.
UnitedHealth отчете ръст в цената на акциите си, като се разменяха до рекордната цена от 85.11 долара, записвайки 1.6% повишение. Най-големият по продажби американски здравен застраховател надмина прогнозата на анализаторите, след като приходите от технологичното и консултантското подразделение помогнаха за поправянето на застрахователния Obamacare сайт.
Акциите на Microsoft Corp. поскъпнаха с 1%, като компанията бе сред един от трите компоненти на индекса на сините чипове, която записа печалба. Ралито бе следствие от обявяването на съкращението на 18 000 служители, или 14% от работната сила през следващата година с цел опростяване на оперативната работа и интегриране с Nokia и услугите на финландския бранд. Гигантът в областта на софтуера добави, че планът ще доведе до разходи за преструктуриране от 1.1 млрд. до 1.6 млрд. щатски долара за следващите четири тримесечия. От 18 000 планирани съкращения, около 12 500 ще бъдат професионални и заводски позиции.

Днес акциите на компаниите Blackstone Group L.P., Morgan Stanley и Philip Morris International Inc. се очаква да бъдат активно търгувани.