Тежки ограничения за бизнеса със скрап
юни 4, 2014, 15:11
От 13 юли 2014 г. влизат в сила две много тежки ограничения за българския бизнес, занимаващ се с рециклиране на отпадъци от черни и цветни метали. Това каза Борислав Малинов, председател на Българската асоциация по рециклиране (БАР), съобщи “Фокус”.
„Оказва се, че при сделките със скрап плащането ще се извършва по безкасов път, което в българската икономическа среда няма как да стане технически. Това е така, защото повечето хора връщат скрап, за да изкарат дребни левчета между 5 лева до 20 лева. Те събират дребни метали, дали от сметища, дали от кофи за боклук, вадят ги от някъде, връщат и взимат тези пари. С това си изкарват прехраната за деня на техните семейства. В България има над 600 хиляди души, които по този начин припечелват пари. Безработните, които в момента не са малко, трябва отнякъде да печелят все някакви пари. Социалните помощи са за определен срок от време. Какво следва след това? За съжаление в България повечето хора, които нямат работа, се занимават със събирането на скрап. Това не е доходен бизнес. Това е работа, която им осигурява насъщния хляб, както и да си купят едно кисело мляко”, заяви Малинов.
Ако тази поправка в закона стане факт, тези хора няма да могат да връщат скрап, защото социално слабите нямат банкови сметки, нямат банкови карти. Тогава как да им платим”, попита Борислав Малинов. Той обясни, че в Европа има въведени ограничения за безкасово плащане, но има и лимити. „Примерно ограничението в Италия е 1000 евро, в Испания – 2000 евро. Има и по-големи лимити, т.е дребните суми да могат да вървят по касов път, а вече по-големите, където може да се допусне, че става въпрос за големите кражби, да се извършват по банков път.
AKO SPRAT BIZNESA S SKRAP V BALGARIA STE NASTAPI NAI GOLIAMATA IKONOMICESKA KRIZA V BALGARIA I NAI GOLIAMOTO NEDOVOLSTVO OT HORATA STE IZLIAZAT PO ULICITE I STE VIKAT GLADNI SME GLADNI SME